U Kraljevu je ,danas, održana šesta sednica Saveta za zaštitu i unapređenje životne sredine ,radnog tela koga je formiralo Gradsko veće decembra 2017 godine koja će, sigurno je , ostati zapamćena po nesavkidašnjem presedanu vezanom za javnost rada.
Vladimir Lazarević , član Gradskog veća i predsednik Saveta za zaštitu i unapređenje životne sredine je ,danas, usmenom zabranom članu Saveta imenovanom decembra 2017 godine iz reda predstavnika udruženja civilnog društva , na samom početku sednice , zabranio fotografisanje i snimanje sednice Saveta uz obrazloženje da je za tako nešto potrebna predhodna najava i dobijanje dozvole. Izostalo je , pri tom , bilo kakvo navođenje propisa na koji seLazarević poziva pri izricanju takve zabrane a do pisanja i slanja ovog izveštaja izostao je i njegov odgovor na , sms-om upućeno pitanje da navede pravni osnov za takvu zabranu.
Ovo radno telo , nije , istine radi ,ni za predhodnih pet svojih sednica , slalo pozive medijima da prate njegov rad ali je ,zahvaljujući činjenici da su u njegovom sastavu i članovi Saveta predstavnici civilnog sektora grada Kraljeva , javnost bivala , kako tako informisana o njegovom radu. Neke od tih izveštaja objavljivali smo i na našim stranicama.
Nezahvalno je , na osnovu predloženog dnevnog reda , zaključiti šta je bio povod za ovakvu reakciju predsednika Saveta ,člana Gradskog veća inače upošljenika u Zavodu za javno zdravlje Kraljevo.
Ne bi bilo dobro da je to treća , predložena, tačka dnevnog reda – Upoznavanje članova Saveta sa stanjem kvaliteta vazduha u Gradu Kraljevu . Uostalom , zabrana fotografisanja i snimanja sednice zbog ovoga je ,verovatno, bespredmetna jer je Izveštaj ustanove u kojoj Lazarević radi javan , dostupan na sajtu ustanove i grada Kraljeva a i distribuiran je medijima iz Gradske uprave.
A po tom , poslednjem Izveštaju broj 114 30.01.2020 godine dati su rezultati merenja sadržaju frakcija PM10 suspendovanih čestica u vazduhu zabeleženi na jedinom mernom mestu u gradu , kod Policijiske uprave u ulici Vojvode Putnika. Zbog mogućnosti mernog uređaja i metodologije obrade očitanih podataka rezultati merenja kvaliteta vazduha saopštavaju se sa zakašnjenjem od tri dana pa je tako u periodu od 1. do 27 januara u Kraljevu bilo čak dvadeset dana sa indeksom kvaliteta vazduha jako zagađen , sa rekordnih, negativnih 366,85 μg/m3 zabeleženih u nedelju 26.januara.
Ovo , svakako, obesmišljava meru obaveštavanja javnosti od strane nadležnih gradskih službi o stanju kvaliteta vazduha sa preporukama stanovništvu o merama predostrožnosti.