Opština Aleksandrovac raspolaže sa oko 24.000ha obradivog kvalitetnog zemljišta,što čini 56,10% ukupne površine opštine, oko 14000ha šumskih površina ili 34,6% ukupne površine. Zemljište je ,u nekim delovima opštine, sa bogatim mineralnim i termalnim vodama . Oko 3615.9 hektara zemljišta je u državnom vlasništvu od čega je čak 3.248,8 hektara izgubilo namenu poljoprivrednog. Od ukupno 51 katastarske opštine čak 22 se nalaze iznad 500 metara nadmorske visine što ,delom, otežava efikasnije korišćenje zemljišta kao resursa za poljoprivrednu proizvodnju. Zaštita najkvalitetnijeg poljoprivrednog zemljišta kao prirodnog resursa i potencijala za razvoj poljoprivrede, i to prvenstveno u dolinama rečnih tokova Pepeljuše, Rasine i Jošaničke reke je prioritet postupanja, a mere i radovi zaštite poljoprivrednog zemljišta na terenima ugroženim procesima erozije,uz permanentnu kontrolu sprovođenja tih mera od strane nadležnih službi ima apsloutni prioritet. Struktura šuma je vrlo povoljna jer je 55% tehničko drvo, oko 35% ogrevno i oko 10% otpadno što omogućava kreiranje novih privrednih sadržaja i novih radnih mesta. Na razvoj poljoprivrede kao privredne grane pozitivno utiču i dugogodišnja privredna tradiciju poljoprivredi i prehrambenoj industriji (Župa vino, brojne vinarije dr.) kao i imidž vinogradarsko-voćarskog kraja (župa) i dugogodišnjih proizvođača alkoholnih i bezalkoholnih pića. Vinova loza se,u ovim krajevima, gaji još iz doba Rimljana a prva pisana dokumenta koja je pominju datiraju iz vremene nemanjića i njihove Studeničke povelje iz 1196 godine.Trenutno je oko 11% od ukupnih obradivih površina je pod zasadima vinove loze.
Opština Aleksandrovac je svojim strateškim dokumentom ,Prostornim planom predvidela da organizovano aktivira sve prostorne potencijale zemljišta i šuma u skladu sa ekonomskim mogućnostima i uz primenu strogih principa zaštite životne sredine. Dokumentom se akcentuje odgovorno gazdovanje i zaštita plodnog zemljišta od degradacije prirodnog i antropogenog porekla i tak se očuva kao vredan resurs i budućim generacijama.Predviđeno je da se dozvoli gradnja objekata kompatibilnih osnovnim kategorijama zemljišta građevinskom, poljoprivrednom, vodnom i šumskom zemljištu, kao i planiranoj nameni prostora uz maksimalno korišćenje prirodnih materijala i primenu energetske efikasnosti.Jednom rečju planeri su predložili ,jer njihovo i nije da nalažu da se postojeće zadovoljavajuće stanje kvaliteta životne sredine drži pod maksimalnom kontrolom.
Još jedan strateški dokument,doduše na izmaku formalnog roka važenja „Strategija razvoja opštine Aleksandrovac za period 2015-20120“ realnim sagledavnjem stanja u oblasti zaštie životne sredine predstavlja,takođe, dobru osnovu za operativno planiranje i organizovanje i sprovođenje aktivnosti lokalne samouprave u oblasti zaštite životne sredine. Kroz indikatore kojima se odslikava stanje u ovoj oblasti kao što su to upravljanje otpadnim vodama u gradu ,broj i veličina zaštićenih oblasti na teritoriji opštine, pojave napuštenog i zagađenog zemljišta,tretman komunalnog otpada i reciklaža data je realna slika stanja u oblasti zaštit životne sredine.Onaj je ,manje više,obuhvatila sve ključne probleme o kojima ćemo više u narednim sadržajima.
No,uzrečica ,i u ovom slučaju kaže:„Teorija ide drumom a praksa i drumom i šumom“ pa je red da se,uz pomoć stručnjaka, pozabavimo i aspektima realnog stanja i realnih praksi u poljprivrednoj proizvodnji i šumarstvu posebno u delu onih aktivnosti čijim (ne)činjenjem se dugoročno utiče na kvalitet životne sredine.
Tekst je jedan od sadržaja medijskog projekta „Ekovizije Aleksandrovca“ koga sprovodi „Kraljevački razvojni centar“ i portal „Ekovizije“ a koga je podržala opština Aleksandrovac.Stavovi izneti u tekstu su isključiva odgovornost portala „Ekovizije“ i ni na koji način ne predstavljaju stavove i mišljenja opštine Aleksandrovac.