Zajedničkim delovanjem do čistijeg vazduha

Učešćem na današnjem ,prvom , od tri planirana  predselekciona treninga,   udruženje građana „Kraljevački razvojni centar“ je verifikovovalo svoju nameru  da  , kao jedno od 30 udruženja koja su selektovana u prvoj fazi realizacije projekta  „Zeleni inkubator“, koji se realizuje u okviru programa „Snažno zeleno“, uključi što širi krug građana Kraljeva u rešavanje problema zagađenja vazduha.

Prostor grada Kraljeva ima ozbiljno zagađenje vazduha u zimskim mesecima.  Merenja u gradu  pokazuju da oko 110 dana u toku grejne sezone koncentracija PM čestica je veća od dozvoljene. U decembru mesecu 2019. zabeležena je vrednost od 347 µg/m3 (što je skoro sedam puta veće od dozvoljene vrednosti koja iznosi 50 µg/m3). U januaru 2020. situacija je bila još gora. Naime, od 31 dan, koliko ima januar, koncentracija PM10 čestica u 28 dana je bila veća od dozvoljene i kretala se čak do 366,85 µg/m3 (26.01.). Pored toga Zavod za javno zdravlje Kraljevo koji meri zagađenost, rezultate merenja objavljuje sa zakašnjenjem od nekoliko dana, tako da građani nisu upozoreni na problem, što predstavlja ozbiljnu pretnju po njihovo zdravlja.

„Naš projekat „Zajedničkim delovanjem do čistijeg vazduha“ je prošao preliminarnu fazu i pred nama su još dve nedelje posla da ga ,uz  mentorsku podršku stručnjaka iz „Beogradske otvorene škole“,  koji , u partnerstvu sa Inžinjerima zaštite životne sredine i Mladim istraživačima Srbije, sprovode trogodišnji program „Snažno zeleno“ u Srbiji, finalizujemo za konačni izbor“, rekao nam je magistar tehničkih nauka Jovan Nešović i dodao:

 „Ukoliko dobijemo podršku za realizaciju projekta analiziraćemo postojeće javne politike u oblasti zaštite kvaliteta vazduha i njihovu(ne)primenu u Kraljevu, da bi smo potom uključivši širi krug građana , kreirali  i predali  Inicijativu za izradu Plana  grada Kraljeva za unapređenje kvaliteta vazduha sa prikupljenim potpisima građana i institucija. Cilj je da aktivnosti  projekta „Zajedničkim delovanjem do čistijeg vazduha“  doprinesu da donosioci odluka , drugi činioci i građani posebno prepoznaju potrebu zajedničkog delovanja u cilju rešavanja zaista ozbiljnog problema zagađenog vazduha u Kraljevu tokom grejne sezone. To ,naravno, nije moguće bez poboljšanja javnih politika  u oblasti kvaliteta vazduha u našoj lokalnoj zajednici. Izostane li to ,zajedničko delovanje građana i donosioca odluka, maske koje sada nosimo zbog virusa korone lako mogu postati naša svakodnevnica ,u Kraljevu, i tokom grejne sezone,ali tada zbog zagađenog vazduha“.

Projekat bi se,ukoliko dobije konačnu podršku,realizovao od septembra do marta iduće godine na teritoriji grada Kraljeva.

Recimo ,na samom kraju da je projekat „Zajedničkim delovanjem do čistijeg vazduha“  udruženje građana „Kraljevački razvojni centar“ jedini sa teritorije Raškog upravnog okruga koji je prošao prvu fazu selekcije i ušao u krug od 30 odabranih na nivou Srbije.