Kraljevu treba lokalni programa za ekonomsko osnaživanje žena i podsticanje ženskog preduzetništva
Čak 80 odsto nedavno dodeljenih subvencija za samozapošljavanje ,za 40 korisnika sa teritorije Grada Kraljeva, obuhvata žensko preduzetništvo, istaknuto je prilkom nedavne svečane dodele odluka u Nacionalnoj službi za zapošljavanje – Filijala Kraljevo.
Ako ovoj informaciji dodamo i onu da Kraljevo spada u grupu retkih lokalnih samouprava u Srbiji koje su usvojile Strategiju rodne ravnopravnosti sa Akcionim planom za njeno sprovođenje u period od 2021. do 2026.godine mogli bi smo izvesti zaključak da rodna ravnopravnost ,u ovoj zajednici, ima tretman kakav predviđaju mnoga dokumenta nacionalnih javnih politika.
Ali kakao to obično biva istina je,i u slučaju dostignutih rezultata u oblasti rodne ravnopravnosti na teritoriji Kraljeva, negde na polovini skale između lošeg i odličnog.
Srbija je pre četrnaest godina dobila prvi Zakon o ravnopravnosti polova, a 2021.godine je donet novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti pa i taj ,relativno kratak vremenski okvir za sticanje iskustava u ovoj oblasti treba imati na umu kod davanja ocena o ostvarenim rezultatima u Kraljevu.
No uprkos svemu jedno je sigurno, a to je potvrdilo i istraživanje sprovedeno, početkom godine, za potrebe projekta ’’Jačanje žesnkog preduzetništva u lokalnoj zajednici’’, koga sprovodi Evropski pokret u Srbiji – Kraljevo.Radi se o još uvek malom broju žena među preduzetnicima na teritoriji grada Kraljeva. Na osnovu raspoloživih podataka utvrđeno je da je u 2020. godini u gradu Kraljevu je registrovano 5.059 preduzetničkih radnji, od čega žene vode 1.602, odnosno 31,6 %.
Na osnovu analize dužine registracije uočava se da je najveći procenat najmlađih preduzetničkih radnji registrovan u periodu nakon 2016 godine (795) odnosno, odnosno 49,6%, a da je onih koje funkcionišu preko 20 godina samo 65, odnosno 4,05%.
Ovo nije specifičan,lokalni problem.Reč je o globalnom fenoimenu dominacije muškog preduzetništva,pa je žensko preduzetništvo “kamen spoticanja” ne samo manje razvijenih i siromašnih zemalja već i onih bogatijih i uređenijih država.
Za odgovrima da li se i kako može ubrzati dugi i nepregledni put do potpune rodne ravnopravnosti u poslovnom svetu traga se i na globalnom nivou.
Ali ključ uspeha je,ipak, u delovanju lokalnih zajednica.U sprovođenju njihovih isplanirnih kordiniranih mutisektorskih aktivnosti i mera čija primena treba da utiče na povećanje broja žena među preduzetnicama.
Jer bez tog,većeg učešća žena preduzetnica u privrednim aktivnostima, teško da se može govoriti o ostvarivanju ciljeva održivog ekonomskog rasta.
Na ovo jasno upućuju i demografski podaci iz popisa 2022.g po kojima u Srbiji ima 6.647.003 stanovnika od čega je 3.231.978 muškaraca( 48,6%) i 3.415.025 žena (51,4%) Procentualno slična situacija je u Kraljevu u kome je,u poslednjoj deceniji, ispoljen još jedan negativan trend,smanjenja broja stanovnika. Od 1948. godine kada je sproveden prvi zvanični popis stanovništva, pa sve 2002. godine, Kraljevo je imalo rast broja stanovnika. Prema poslednjem popisu u Kraljevu živi 111.491 stanovnik, što je 13.997 stanovnika manje nego 2011. godine kada je u njemuu živelo 125.488 stanovnika.
Da bi se ostvarila konstatacija iz naslova ovog teksta i došlo do realnog i ostvarivog programa za ekonomsko osnaživanje žena i podsticanje ženskog preduzetništva u Kraljevu treba ispuniti niz preduslova.
Prvi je svakako bolja multisektroska saradnja što baš i nije praksa kojom bi smo se,u Kraljevu, mogli podičiti u predhodnom periodu.
Planirano je da aktivnosti na sprovođenju projekta ’’Jačanje žesnkog preduzetništva u lokalnoj zajednici’’, koga sprovodi Evropski pokret u Srbiji – Kraljevo traju do kraja juna meseca ove godine.
Neke od njih treba,svakako, iskoristiti za unapređenje saradnje javnog, privrednog i civilnog sektora grada Kraljeva jer se tako povećava verovatnoća da se ,što pre, dođe do kvalitetnog programa za ekonomsko osnaživanje žena i podsticanje ženskog preduzetništva.