Izrada Strategije ruralnog razvoja trebalo bi da bude jedan od prioriteta novog saziva Skupštine grada Kraljeva
Na okruglim stolovima održanim u nekoliko kraljevačkih sela, više od 100 meštana učestvovalo je u kvalitetnim diskusijama, a većina njih je svojim potpisima potvrdila potrebu izrade Strategije ruralnog razvoja grada Kraljeva
Neophodno je da se razvoj sela bazira na strateškom planiranju u skladu sa teritorijalnim potencijalima područja, prema grupama naselja sličnih tipova i sličnih karakteristika i razvojnim potencijalima, samo je jedan od zaključaka koji su se izdvojili nakon realizacije serije okruglih stolova na temu komunalnih i ekoloških problema ruralnih područja, od kojih je poslednji održan 24. jula u selu Miločaj.
Okrugli stolovi u ruralnim kraljevačkim naseljima jedna su od aktivnosti koja se sprovodi u okviru projekta “Zelenim aktivizmom do održivog lokalnog razvoja“ koji realizuje Evropski pokret u Srbiji – Kraljevo, uz podršku Fondacije Trg i British Council-a.
Na okruglim stolovima održanim u Vrbi, Ušću, Lopatnici i na poslednjem u Miločaju – konstatovano je i da mere podrške ruralnog razvoja treba definisati tako da se na optimalan način podrži razvoj naselja u skladu sa potencijalima, da se obezbedi potrebna infrastrukturna opremljenost i raspoložive socijalne usluge ruralnih područja.
I na okruglom stolu u Miločaju ocenjeno je da je izuzetno važno da proces kreiranja i implementacije politika ruralnog razvoja uključi sve aktere iz javnog, poslovnog i civilnog sektora, a posebno one koji žive u ruralnim područjima i kojih se navedene politike najviše i tiču.
Strateškim pristupom u planiranju i sprovođenju planiranih mera razvoja ruralnog područja stvaraju se uslovi da svaki građanin ima jednake uslove življenja, bez obzira gde živi, jer je to osnovno pravo svakog građanina, poruka je sa skupova .Naselja na ruralnom području grada se uglavnom susreću sa sličnim komunalnim problemima među kojima se posebno ističu pitanja vodosnabdevanja, rešavanje otpadnih voda i komunalnog otpada.
Prilikom usvajanja rezolucije UN kojom je pravo na vodu za piće proglašeno jednim od osnovnih ljudskih prava (28. jula 2010. godine) predstavnica predlagača „Blue Planet Project“ je istakla: “U poređenju sa prethodnim vremenima, nedostatak pristupa bezbednoj vodi za piće u 21. veku je najveća povreda ljudskih prava”.
Takođe, ustavom Republike Srbije zagarantovano je pravo svakog građanina na zdravu životnu sredinu.)
U vrlo dinamičnim diskusijama na okruglim stolovima učestvovalo je oko 100 zainteresovanih meštana i većina je svojim potpisima potvrdila potrebu izrade Strategije ruralnog razvoja grada Kraljeva.
Cilj je da se pokrene lokalni dijalog na temu razvoja ruralnih područja i pokrene inicijativa za izradu Strategije ruralnog razvoja grada Krljeva. Takođe, za izradu kvalitetne Strategije neophodno je da se pokrene građanski aktivizam kako bi se uz učešće svih zainteresovanih strana identifikovali ključni problemi seoskog područja, definisale prioritetne mere za unapređenje kvaliteta života na seoskom području i iste usvojile od strane zakonodavnih organa grada.
Preuzeto sa Portala Krug