Borba za čistiji vazduh je zajednički zadatak i obaveza!

Pitanja vezana za  kvalitet vazduha u Kraljevu postaju aktuealna pred početak svake grejne sezone jer se,opravdano,predpostavlja da veliki broj indivdualnih ložišta značajno doprinosi(ne)kvalitetu vazduha u gradu na Ibru.

Na jedinom mernom mestu u gradu , kod Policijiske uprave u ulici Vojvode Putnika, gde se mere sadržaji frakcija suspendovanih čestica u vazduhu PM 10, beleže se,tokom zimskih meseci, posebno u januara godinama unazad, negativni rekordi  kvaliteta vazduha.Tako je ,primera radi 26.januara 2019, zabeleženo rekordnih, negativnih 366,85 μg/m3 . Čak sedam puta više iznad dozvoljenih graničnih vrednosti!

O ovim problemima ali i o tome šta se preduzima da bi se oni rešavali bilo je reči i na nedavno organizovanom javnom slušanju na temu „Čistiji vazduh, zajednički zadatak  i obaveza“ koga je, u prostorijama garni hotela „Sunce“, uz pridržavanje propisanih epidemioloških mera, organizovalo udruženje građana „Novi Put“ sprovodeći projektne aktivnosti za koje je dobilo podršku Ministarstva za zaštitu životne sredine za 2020 godinu.

Na skupu kome su prisustvovali predstavnici grada, gradske uprave, Zavoda za javno zdravlje,preduzeća „Radijator“,organizacija civilnog društva i medija ponovljene su neke,ranije izrečene konstatcije o ključnim zagađivačima vazduha u Kraljevu po sektorima, gde je uz individualna ložišta pomenut i jedan broj kotlarnica u javnim objektima u kojima se,još uvek, kao energenti koriste ugalj i drva.

Na javnom slušanju nije bilo reči o dokumentu Nacrt Plana kvaliteta vazduha za period 2020-2025 godina iako je održavanje ovog skupa koincidiralo sa   javnom  raspravom   o njemu jer će ,čulo se na ovom skupu, on biti predmet posebne analize od strane predstavnika civilnog sektora i angažovanih stručnjaka u delu  mera predloženih za prevazilaženje  situacije sa kvalitetom vazduha u  Kraljevu tokom zimskih meseci.

Evidentna brzina uočena  prilikom kreiranja ovog strateškog dokumenta javnih politika lokalne samouprave u sektoru kvaliteta vazduha, na koju je, kako se nezvanično čuje, uticalo  Ministarstvo zaštite životne sredine koje je izdvojilo sredstva za njegovu izradu, nije omogućila da se,na pravi način uključe civilni sektor i stručna javnost, primenjujući postojeće metodologije za verifikaciju i ocenjivanje kvaliteta javnih,sektorskih, politika.

Zato će se ,rečnoj je na ovom skupu, o kvalitetu vazduha u Kraljevu ,merenjima i merama za unapređenje njegovog kvaliteta uskoro još, multisektorski,razgovarati sa ciljem unapređenja zajedničkog angažovanja svih činilaca lokalne  zajednice.Jer taj zadatak i obaveza proističu iz postojećeg nacionalnog zakonodavnog okvira u oblasti zaštite životne sredine.