петак, 22. новембар 2024

Bez planiranja nema efikasne komunikacije!


image_pdfimage_print

Raška je , danas , bila domaćin druge zajedničke edukativne radionice za predstavnike javnih uprava ,civilnog društva i lokalnih medija Vrnjačke Banje , Raške i Kraljeva koje ,u partnerstvu sa pomenutim lokalnim samoupravama i uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine , sprovodi udruženje građana „Kraljevački razvojni centar“.

Može li se , u odsustvu planirane i kontinuirne komunikacije između ključnih aktera u oblasti zaštite životne sredine u jednoj lokalnoj samoupravi, očekivati veća motivisanost i mobilizacija građana za rešavanje  bar dela ,brojnih,  problema u oblasti zaštite životne sredine ?  Ovo je samo jedno od pitanja , i dilema , pobrojanih na današnjoj radionici Raški gde su , po prvi put , zajedniči , razgovarali predstavnici javne uprave , civilnog društva i lokalnih medija iz Raške.

„Iako na prvi pogled zvuči paradokasno i nemoguće za jednu malu sredinu kao što je Raška da njeni ,malobrojni kompetentni i kvalifikovani akteri iz javne uprave,civilnog sektora i medija , sede , po prvi put zajedno i zajednički razgovaraju na razne teme iz oblasti zaštite životne sredine , ipak moram da priznam da je to tačno“ rekao nam je profesor Zoran Simović član Opštinskog veća zadužen za saradnju lokalne samouprave i civilnog društva  ali i veliki aktivista u civilnom sektoru što ga je , bez sumnje, kvalifikovalo i za  dužnost u Opštinskom veću.

„Naravno, to nikako ne znači da među nama,ključnim akterima u ovoj oblasti, nema komunikacije,niti pak  da nije bilo saradnje i zajedničkih akcija. Ali, segmenti planiranja i kontinuiteta nisu baš primarne karakteristike naših komunikacija , jer one , naše aktivnosti u oblasti zaštite žiovtne sredine , su , još uvek, više naša reakcija na posledice nego aktivizam na otklanjanju uzroka devastiranja životne sredine na lokalnom nivou gde sve i počinje. Zato mislim da će informacije i iskustva koje smo danas , na ovoj zajedničkoj edukativnoj radionici predstavnika javne uprave ,civilnog društva i lokalnih medija, dobili biti od koristi da unapredimo naše komunikacije ali i da iniciramo izradu  strateškog dokumenta kao što je to Strategija integrisane komunikacije opštine Raška“.

Trećinu normi  evropskog zakonodavstva koje trebaju bit implementirane u naš pravni poredak kroz predpristupne procedure koje su u toku ,treba implementirati  u oblast zaštite životne sredine a 80 procenata njih ,u sistemu podeljenih nadležnosti ustanovljenom „Lisabonskim ugovorom“ iz 2009 godine, direktno će se primenjivati na lokalnom nivou. Unapređene ,osmišljene i planirane komunikacje u lokalnim samoupravama trebaju doprineti efikasnosti tog posla a jedan od ishoda biće i zdravija životna sredina.

Sledeća , zajednička,edukativna radionica o komunikacijam u oblasti zaštite životne sredine biće organizovana 25.novembra u Kraljevu.


Broj pregleda: 125