петак, 22. новембар 2024

Kako , u Srbiji , bolje (is) koristiti bio otpad ?


image_pdfimage_print

„U pripremi je nova strategija upravljanja otpadom za period od 2020. do 2025. godine , usklađena sa pet novih direktiva EU o cirkularnoj ekonomiji. Očekuje se da će biti usvojena ove godine,“ rekla je pomoćnica ministra zaštite životne sredine Biljana Filipović-Đušić objavljujući početak projektnih aktivnosti pod nazivom „Izazovi za upravljanje bio-otpadom“, koji su pokrenuli Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA).

Proglašen početak „Izazova za upravljanje bio-otpadom“,

„Ponovno iskorišćenje biorazgradivog otpada u skladu je procesom primene cirkularne ekonomije u Srbiji, sa najboljom praksom  u zemljama EU i evropskim zakonodavstvom. Upravo će kroz ovaj projekat biti olakšano uspostavljanje infrastrukture za upravljanje bio-otpadom, pre svega za njegovo sakupljanje i razdvajanje od drugih vrsta otpada“ , rekla je pomoćnica ministra Biljana Filipović-Đušić koja je zajedno sa ambasadom Kraljevine Švedske u Republici Srbiji Jan Lundinom  i stalnom predstavnicom UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap ,proglasila svečano otvaranje „Izazova za upravljanje bio-otpadom“

Ona je napomenula da su ciljevi u zemljama EU, kojima bi i Srbija trebalo da teži, da se do 2035. godine reciklira 65 posto otpada, kao i da se manje od 10 posto otpada odlaže na deponije.

Prema dostupnim procenama, u Srbiji se od ostataka iz prehrambene industrije, restorana, samoposluga i pojedinačnih domaćinstava, uz zeleni otpad iz bašta i parkova, godišnje sakupi oko 900.000 tona bio-razgradivog otpada. Oko 70 odsto tog otpada završi na nesanitarnim deponijama, šteteći životnoj sredini i povećavajući emisije GHG. Samo 1 procenat biološkog otpada se sakuplja i prerađuje, a gubitak u neiskorišćenim resursima Srbiju košta približno 50 miliona evra godišnje.

Ambasador Kraljevine Švedske u Republici Srbiji Jan Lundin 

Javni poziv za učešće u “Izazovu za upravljanje bio-otpadom“ otvoren je do 22. aprila 2020. godine. Inovativne ideje za efikasnije upravljanje otpadom od hrane i zelenim komunalnim otpadom mogu da prijave lokalne samouprave, javna preduzeća, naučno-istraživačke institucije i organizacije civilnog društva. Timovi čija rešenja budu odabrana sarađivaće sa stručnim mentorima, a najboljih pet će dobiti sufinansiranje kako bi primenili svoje ideje u praksi. Takođe će učestvovati u studijskim posetama Švedskoj, gde će iz prve ruke učiti iz najboljih evropskih primera.

Projekat „Izazov za upravljanje bio-otpadom“ i javni poziv za inovativna rešenja pokreće Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine, uz finansijsku podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA


Broj pregleda: 140